Niniejsza informacja stanowi ogólną informację dotyczącą praw Kupującego, będącego konsumentem wynikających z Ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta, gdy Sprzedającym jest przedsiębiorca. Przepisów dotyczących konsumentów nie stosuje się do umowy zawieranej na internetowej platformie handlowej, jeżeli stroną umowy oferującą Produkty, nie jest przedsiębiorca. W zakresie szczegółowych uregulowań tej materii odsyłamy do w/w Ustawy. Warunki Zakupu obowiązujące u poszczególnych Sprzedających znajdują się na stronie każdego Sklepu Sprzedającego i każdego Produktu Sprzedającego w zakładce „Warunki sprzedaży i odstąpienia od umowy”. Ilekroć mowa jest poniżej o Sprzedającym, rozumie się przez to Sprzedającego będącego przedsiębiorcą.
I. Pouczenie o prawie konsumenta do odstąpienia od Zakupu
1. Kupujący będący konsumentem, ma prawo odstąpić od Zakupu w terminie 14 dni bez podania jakiejkolwiek przyczyny.
2. Termin do odstąpienia od umowy wygasa po upływie 14 dni od dnia, w którym Kupujący wszedł w posiadanie zakupionego Produktu (Produktów) lub w którym osoba trzecia inna niż Dostawca i wskazana przez Kupującego weszła w posiadanie Produktu (Produktów).
3. W przypadku Zakupu u jednego Sprzedającego wielu Produktów, które są dostarczane osobno, termin do odstąpienia od umowy wygasa po upływie 14 dni od dnia, w którym Kupujący wszedł w posiadanie ostatniego z Produktów lub w którym osoba trzecia inna niż Dostawca i wskazana przez Kupującego weszła w posiadanie ostatniego Produktu.
4. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, Kupujący musi poinformować Sprzedającego o swojej decyzji o odstąpieniu od Zakupu w drodze jednoznacznego oświadczenia (na przykład pismo wysłane pocztą, faksem lub pocztą elektroniczną), z oznaczeniem Sprzedającego, numeru zamówienia, nazwą produktu oraz z podaniem imienia i nazwiska Kupującego, pełnego adresu pocztowego oraz numeru telefonu i adresu e-mail. Kupujący może również skorzystać z wzoru formularza odstąpienia od umowy, do którego link znajduje się powyżej niniejszej informacji oraz na Koncie Zarejestrowanego Kupującego w zakładce każdego zamówienia, jednak nie jest to obowiązkowe.
5. Aby zachować termin do odstąpienia od Zakupu, wystarczy, aby Kupujący wysłał informację dotyczącą wykonania przysługującego mu prawa odstąpienia od Zakupu przed upływem terminu do odstąpienia od umowy.
6. Jeżeli Kupujący nie został poinformowany przez Sprzedającego o prawie odstąpienia od umowy, prawo to wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia upływu terminu wskazanego w pkt. 2 i 3 powyżej.
7. Prawo odstąpienia od Zakupu nie przysługuje Zakupu, którego przedmiotem świadczenia jest Produkt dostarczany w zapieczętowanym opakowaniu, którego po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu.
II. Skutki odstąpienia od Zakupu
8. W przypadku odstąpienia od Zakupu Sprzedający obowiązany jest zwrócić Kupującemu wszystkie otrzymane od Kupującego płatności, w tym koszty dostarczenia rzeczy (z wyjątkiem dodatkowych kosztów wynikających z wybranej przez Kupującego Formy Dostawy innej niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez Sprzedającego), niezwłocznie, a w każdym przypadku nie później niż 14 dni od dnia, w którym Sprzedający został poinformowany o decyzji Kupującego o wykonaniu prawa odstąpienia od Zakupu. Zwrotu płatności Sprzedający winien dokonać przy użyciu takich samych sposobów płatności, jakie zostały przez Kupującego użyte w pierwotnej transakcji, chyba że wyraźnie Kupujący zgodził się na inne rozwiązanie; w każdym przypadku Kupujący nie ponosi żadnych opłat w związku z tym zwrotem płatności.
9. Warunki Sprzedaży i odstąpienia od Umowy, znajdujące się na stronie każdego Produktu, mogą określać sposób zwrotu Produktu Sprzedającemu. Jeżeli nie przewidują, że Sprzedający odbierze od Kupującego Produkty w przypadku odstąpienia od Zakupu, Warunki te mogą przewidywać uprawnienie Sprzedającego do wstrzymania się ze zwrotem Płatności za Zakup do czasu otrzymania Produktu przez Kupującego lub do czasu dostarczenia Kupującemu dowodu jego odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.
10. Obowiązujące u danego Sprzedającego Warunki Sprzedaży i odstąpienia od Umowy, znajdujące się na stronie każdego Produktu, rozstrzygają o sposobie postępowania ze zwrotem Produktu w przypadku odstąpienia od Zakupu przez Kupującego oraz o tym kto ponosi koszt zwrotu Produktu do Sprzedającego. Prosimy o szczegółowe zapoznanie się przed każdym Zakupem z Warunkami Sprzedaży i odstąpienia od Umowy obowiązującymi u danego Sprzedającego. Zapisy te mogą przewidywać, iż w przypadku odstąpienia od Zakupu przez Kupującego, Kupujący obowiązany jest na swój koszt odesłać lub przekazać zakupiony Produkt na wskazany adres pocztowy Sprzedającego. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie, jednak w przypadku każdego Sprzedającego, rozstrzygające znaczeniem mają obowiązujące u niego Warunki Sprzedaży i odstąpienia od Umowy znajdującego się na stronie indywidualnej każdego Produktu oraz na stronie Sklepu Sprzedającego.
III. Reklamacje
11. W przypadku złożenia przez Kupującego reklamacji, Sprzedający obowiązany jest udzielić odpowiedzi na reklamację Kupującego w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania. Jeżeli taka odpowiedź na reklamację nie została udzielona, uważa się, iż reklamacja została uznana przez Sprzedającego.
12. Deklarowany przez danego Sprzedającego sposób udzielenia odpowiedzi na reklamację (np. e-mail), Sprzedający zamieszcza na indywidualnej stronie każdego jego Produktu, w zakładce Warunki Sprzedaży i odstąpienia od Umowy lub zakładce „O sprzedającym”.
13. Odpowiedzi na reklamację Sprzedający powinien udzielić na trwałym nośniku, czy takim materiale lub narzędziem, które umożliwiają przechowywanie informacji kierowanych osobiście do Kupującego, w sposób umożliwiający dostęp do informacji w przyszłości przez czas odpowiedni do celów, jakim te informacje służą, i które pozwalają na odtworzenie przechowywanych informacji w niezmienionej postaci.
14. Sprzedający obowiązany jest do dostarczania Kupującemu Produktów zgodnych z Umową.
15. Produkt jest zgodny z umową, jeżeli zgodne z umową pozostają w szczególności jego opis, rodzaj, ilość, jakość, kompletność i funkcjonalność, przydatność do szczególnego celu, do którego jest potrzebny Kupującemu, o którym konsument powiadomił Sprzedającego najpóźniej w chwili zawarcia umowy, i który Sprzedający zaakceptował. Ponadto Produkt, aby został uznany za zgodny z umową, musi nadawać się do celów, do których zazwyczaj używa się Produktu tego rodzaju, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa, norm technicznych lub dobrych praktyk; występować w takiej ilości i mieć takie cechy, w tym trwałość i bezpieczeństwo, jakie są typowe dla Produktu tego rodzaju i których konsument może rozsądnie oczekiwać, biorąc pod uwagę charakter Produktu oraz publiczne zapewnienie złożone przez Sprzedającego, w szczególności w reklamie lub na etykiecie; być dostarczany z opakowaniem, akcesoriami i instrukcjami, których dostarczenia konsument może rozsądnie oczekiwać; być takiej samej jakości jak próbka lub wzór, które Sprzedający udostępnił Kupującemu przed zawarciem umowy, i odpowiadać opisowi takiej próbki lub takiego wzoru.
16. Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności za brak zgodności Produktu z umową jeżeli konsument, najpóźniej w chwili zawarcia umowy, został wyraźnie poinformowany, że konkretna cecha Produktu odbiega od wymogów zgodności z umową określonych oraz wyraźnie i odrębnie zaakceptował brak konkretnej cechy Produktu.
17. Sprzedający ponosi odpowiedzialność za brak zgodności Produktu z umową istniejący w chwili jego dostarczenia i ujawniony w ciągu dwóch lat od tej chwili, chyba że termin przydatności Produktu do użycia, określony przez Sprzedającego jest dłuższy. Domniemywa się, że brak zgodności Produktu z umową, który ujawnił się przed upływem dwóch lat od chwili dostarczenia Produktu, istniał w chwili jego dostarczenia, o ile nie zostanie udowodnione inaczej lub domniemania tego nie można pogodzić ze specyfiką Produktu lub charakterem braku zgodności Produktu z umową.
18. Sprzedający nie może powoływać się na upływ terminu do stwierdzenia braku zgodności Produktu z umową określonego w ust. 1, jeżeli brak ten podstępnie zataił.
19. Jeżeli towar jest niezgodny z umową, Kupujący może żądać jego naprawy lub wymiany.
20. Sprzedający może dokonać wymiany, gdy Kupujący żąda naprawy, lub Sprzedający może dokonać naprawy, gdy Kupujący żąda wymiany, jeżeli doprowadzenie do zgodności Produktu z umową w sposób wybrany przez Kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów dla Sprzedającego. Jeżeli naprawa i wymiana są niemożliwe lub wymagałyby nadmiernych kosztów dla Sprzedającego, może on odmówić doprowadzenia Produktu do zgodności z umową.
21. Przy ocenie nadmierności kosztów dla Sprzedającego uwzględnia się wszelkie okoliczności sprawy, w szczególności znaczenie braku zgodności Produktu z umową, wartość Produktu zgodnego z umową oraz nadmierne niedogodności dla Kupującego powstałe wskutek zmiany sposobu doprowadzenia Produktu do zgodności z umową.
22. Sprzedający dokonuje naprawy lub wymiany w rozsądnym czasie od chwili, w której Sprzedający został poinformowany przez Kupującego o braku zgodności z umową, i bez nadmiernych niedogodności dla Kupującego, uwzględniając specyfikę Produktu oraz cel, w jakim Kupujący go nabył. Koszty naprawy lub wymiany, w tym w szczególności koszty opłat pocztowych, przewozu, robocizny i materiałów, ponosi Sprzedający.
23. Kupujący udostępnia Sprzedającemu Produkt podlegający naprawie lub wymianie. Sprzedający odbiera od Kupującego Produkt na swój koszt.
24. Jeżeli Produkt został zamontowany przed ujawnieniem się braku zgodności Produktu z umową, Sprzedający demontuje Produkt oraz montuje go ponownie po dokonaniu naprawy lub wymiany albo zleca wykonanie tych czynności na swój koszt.
25. Kupujący nie jest zobowiązany do zapłaty za zwykłe korzystanie z Produktu, który następnie został wymieniony.
26. Jeżeli Produkt jest niezgodny z umową, Kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, gdy:
1) Sprzedający odmówił doprowadzenia Produktu do zgodności z umową zgodnie z pkt. 20 powyżej;
2) Sprzedający nie doprowadził Produktu do zgodności z umową zgodnie z pkt. 22-24 powyżej;
3) brak zgodności Produktu z umową występuje nadal, mimo że Sprzedający próbował doprowadzić Produk do zgodności z umową;
4) brak zgodności Produktu z umową jest na tyle istotny, że uzasadnia obniżenie ceny albo odstąpienie od umowy bez uprzedniego skorzystania ze środków ochrony określonych w pkt. 19-24 powyżej;
5) z oświadczenia Sprzedającego lub okoliczności wyraźnie wynika, że nie doprowadzi on Produktu do zgodności z umową w rozsądnym czasie lub bez nadmiernych niedogodności dla Kupującego.
27. Obniżona cena musi pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość Produktu niezgodnego z umową pozostaje do wartości Produktu zgodnego z umową.
28. Sprzedający zwraca Kupującemu kwoty należne wskutek skorzystania z prawa obniżenia ceny niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia Kupującego o obniżeniu ceny.
29. Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli brak zgodności Produktu z umową jest nieistotny. Domniemywa się, że brak zgodności Produktu z umową jest istotny.
30. Jeżeli brak zgodności z umową dotyczy jedynie niektórych Produktów dostarczonych na podstawie umowy Kupujący może odstąpić od umowy jedynie w odniesieniu do tych Produktów, a także w odniesieniu do innych Produktów nabytych przez Kupującego wraz z towarami niezgodnymi z umową, jeżeli nie można rozsądnie oczekiwać, aby Kupujący zgodził się zatrzymać wyłącznie towary zgodne z umową.
31. W razie odstąpienia od umowy Kupujący niezwłocznie zwraca Produkt Sprzedającemu na jego koszt. Sprzedający zwraca Kupującemu cenę niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania Produktu lub dowodu jego odesłania.
32. Sprzedający dokonuje zwrotu ceny przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył Kupujący, chyba że Kupujący wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.
33. Odstępstwo od warunków gwarancji określonych w reklamie na niekorzyść Kupującego jest bezskuteczne, chyba że oświadczenie gwarancyjne złożone w reklamie przed zawarciem umowy zostało sprostowane z zachowaniem warunków i formy, w jakiej reklama została przeprowadzona, lub w porównywalny sposób.
34. Gwarancja trwałości nie może przewidywać warunków naprawy albo wymiany mniej korzystnych dla Kupującego niż określone w 19-24 powyżej.
IV. Procedura pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń
35. Zasady prowadzenia postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich określa ustawa z dnia 23 września 2016 roku o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich.
36. Skorzystanie lub udział pozasądowych sposobów rozpatrzenia sporów jest dobrowolne dla obu stron (Kupującego i Sprzedającego).
37. W przypadku, gdy w następstwie złożonej przez Kupującego reklamacji spór nie został rozwiązany, Sprzedający przekazuje Kupującemu konsumentowi na papierze lub innym trwałym nośniku oświadczenie o:
1) zamiarze wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich albo zgodzie na udział w takim postępowaniu albo
2) odmowie wzięcia udziału w postępowaniu w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich.
38. W przypadku, o którym mowa w ust. 37 pkt. 1) powyżej, Sprzedający wraz z oświadczeniem przekazuje informację o właściwym dla Sprzedającego podmiocie uprawnionym do rozstrzygnięcia sporu.
39. Jeżeli Sprzedający nie złożył żadnego oświadczenia, uznaje się, że wyraża zgodę na udział w postępowaniu w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich.
40. Kupujący może zwrócić się do stałego polubownego sądu konsumenckiego działającego przy Inspekcji Handlowej z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu wynikłego z zawartej Umowy sprzedaży, jak też do wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej z wnioskiem o wszczęcie postępowania mediacyjnego w sprawie polubownego zakończenia sporu między Kupującym a Sprzedającym.
41. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości skorzystania przez Kupującego z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń oraz zasady dostępu do tych procedur dostępne są w siedzibach oraz na stronach internetowych powiatowych (miejskich) rzeczników konsumentów, organizacji społecznych, do których zadań statutowych należy ochrona konsumentów, Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej, jak też pod adresem internetowym: https://www.uokik.gov.pl
42. Wszczęcie postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich przerywa bieg przedawnienia roszczenia będącego przedmiotem sporu. Przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.
43. W celu rozwiązania sporu pomiędzy Kupującym i Sprzedającym, istnieje możliwość skorzystania z platformy ODR (Online Dispute Resolution) pod adresem https://ec.europa.eu/consumers/odr. Platforma ODR (Online Dispute Resolution) umożliwia pozasądowe rozstrzyganie sporów pomiędzy Kupującym (będącym konsumentem) i Sprzedającym mającym siedzibę w Unii Europejskiej, którzy zawarli internetowe umowy sprzedaży lub umowy o świadczenie usług.