Xufas

Xufa [wym. czufa] to bylina kłączowa o jadalnych, rosnących pod ziemią bulwach, która rozmiarem i kształtem przypominać może rodzynki. Uprawiana jest przede wszystkim w Hiszpanii i kilku krajach Afryki. Produkty w naszym sklepie pochodzą wyłącznie z Hiszpanii z regionu objętego restrykcyjnymi zasadami upraw Denominación de Origen.

Na bazie chufas stworzyliśmy linię naturalnych, ręcznie produkowanych kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Wśród nich masło i scrub do ciała, balsam i scrub do ust, serum do twarzy, mydła w kostce i nowość DEO SPORT, czyli dezodorant w kremie.

Owoce chufas mają słodki, migdałowy smak, lecz orzechami nie są. Nie uczulają! Doskonale sprawdzają się w diecie dla osób z cukrzycą, nietolerancją fruktozy, będących na diecie bezglutenowej, bezlaktozowej, wegańskiej lub stosujących się do założeń paleo.
Chufas nadają się do spożycia w postaci surowej, prażonej, gotowanej i jako dodatek do koktajli. Przed spożyciem warto je umyć i moczyć przez dobę w wodzie, dzięki czemu nabierają wyjątkowej chrupkości, a ich smak jest jeszcze bardziej wyrazisty i soczysty.
Zawierają duże ilości skrobi opornej, wpływającej korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Są źródłem witaminy E, C i B6, kwasu foliowego, zawierają magnez, potas, fosfor, wapń, żelazo. Są bogate w aminokwasy, w tym arganinę – suplement niemal doskonały. Chufas są naturalnym źródłem błonnika pokarmowego oraz istotnych tłuszczów nienasyconych.