Kosmetyki mineralne vs kosmetyki drogeryjne – poznaj najważniejsze różnice

Kosmetyki mineralne powstały w Stanach Zjednoczonych, jako odpowiedź na potrzeby rosnącego rynku medycyny estetycznej. Zabiegi taniały, a więc coraz więcej kobiet mogło sobie na nie pozwolić. Powiększająca się grupa pacjentek klinik medycyny estetycznej potrzebowała zatem produktów kosmetycznych, które pomogą im dobrze wyglądać nawet w czasie rekonwalescencji po zabiegu. Musiały być to zatem kosmetyki z jednej strony delikatne, z drugiej – dobrze kryjące.

Obecnie kosmetyki mineralne stosowane są chętnie nie tylko przez klientki klinik medycyny estetycznej, ale również przez kobiety o skłonnościach alergicznych, cerach problematycznych, atopowych, reaktywnych oraz takie, które są świadome zagrożeń płynących ze stosowania niektórych substancji używanych do produkcji klasycznych kosmetyków. Jakie są zatem podstawowe różnice między kosmetykami mineralnymi, a tymi powszechnie dostępnymi w drogeriach?


Nie istotne jest to, jak kosmetyk wygląda, ważne jest to, co ma w środku

Po czym poznamy kosmetyki mineralne? Przede wszystkim po bardzo krótkim i naturalnym składzie. INCI tego typu produktów powinno ograniczać się do zaledwie kilku komponentów. Do podstawowych składników kosmetyków mineralnych zaliczamy: mikę, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, tlenki żelaza, kaolin, krzemionkę, glinki. Produkty mogą zostać wzbogacone o składniki niemineralne, jednak dalej muszą być to półprodukty pochodzenia naturalnego, takie jak puder bambusowy czy jedwab.

Niestety producenci często nadużywają określenia mineralny. Promują produkt jako mineralny, mimo że w składzie obecny jest tylko jeden minerał, np. mika. Dlatego też bardzo istotne jest zwracanie uwagi na składy kupowanych produktów. W INCI kosmetyków mineralnych nie znajdziemy bowiem tak popularnych w kosmetykach drogeryjnych: parabenów, talków, olejów mineralnych czy parafiny.


Kosmetyki mineralne nie tylko upiększają nas zewnętrznie, ale też działają korzystnie na skórę

Ogromną zaletą kosmetyków mineralnych jest to, że – poza walorami upiększającymi – oferują również realne benefity dla skóry w postaci pielęgnacji, a nawet właściwości leczniczych. Na stosowaniu produktów mineralnych szczególnie skorzystają osoby o cerach problematycznych – przetłuszczających się, z widocznymi problemami skórnymi, takimi jak: wypryski, stany zapalne, czy trądzik. Zawartość tlenku cynku wpływa na poprawę jakości cery: reguluje wydzielanie sebum, zwęża pory, pomaga w leczeniu wyprysków. Kosmetyki mineralne mają również właściwości niekomedogenne. Oznacza to, że nie powodują zatykania porów, co niestety jest częste w przypadku klasycznych produktów do makijażu.

Wykonując codzienny makijaż nie musimy się więc obawiać, że zaszkodzimy naszej cerze. Wręcz przeciwnie – możemy ze spokojem patrzeć w lustro ze świadomością, że nie tylko upiększamy się, ale też pomagamy naszej skórze dojść do dobrego zdrowia. To niebywała zmiana w podejściu do makijażu.

Zaskakująca konsystencja i odmienny sposób nakładania nie muszą stanowić problemu

Kosmetyki mineralne to kosmetyki w formie sypkiej. Początkowo taka konsystencja może wydawać się problematyczna, w rzeczywistości jednak wymaga jedynie przekonania się i odrobiny wprawy.

Do wykonania makijażu mineralnego potrzebujemy pędzli o zbitym włosiu, które pomogą nam w łatwej i precyzyjnej aplikacji. Wielkim atutem minerałów jest to, że można je nakładać warstwowo – do czasu uzyskania odpowiadającego nam poziomu krycia – przy zachowaniu naturalnego wyglądu i braku efektu maski.

Jeśli jednak nie przekonuje nas sypka formuła, za pomocą odrobiny wody termalnej lub naturalnego oleju, możemy zmienić konsystencję kosmetyku na płynną i nałożyć ją tak, jak klasyczny podkład: pędzlem, palcami lub gąbką do makijażu.


Rozbudowana kolorystyka daje szansę odnalezienia podkładu idealnego

Marka Annabelle Minerals może pochwalić się bardzo szerokim wachlarzem odcieni. Drogeryjne produkty oferują zazwyczaj kilka podstawowych kolorów podkładów czy pudrów, które mogą nie odpowiadać każdemu – bywają za ciemne, za jasne, zbyt pomarańczowe, za różowe itp. Kosmetyki Annabelle Minerals przygotowane zostały z myślą o słowiańskim typie urody – dzięki temu praktycznie każda z nas znajdzie odcień dla siebie.

Dodatkowym atutem kosmetyków mineralnych jest możliwość ich mieszania – jeśli zatem podstawowa paleta z jakiś względów nie zaspokaja naszych potrzeb – w łatwy sposób stworzymy unikatowy, odpowiedni dla nas odcień, po prostu mieszając ze sobą poszczególne kolory.

Komu kosmetyki mineralne przypadną do gustu?

Kosmetyki mineralne najmocniej przysłużą się osobom o cerach problematycznych. Jednak kobiety o skórach normalnych i suchych również docenią naturalny efekt oraz ogólny pozytywny wpływ minerałów na wygląd. Panie o cerze dojrzałej lub szarej i zmęczonej – za pomocą kosmetyków o właściwościach rozświetlających – pomogą nadać skórze zdrowego blasku, ukryć zmęczenie oraz optycznie wygładzić drobne zmarszczki. Osoby, które w makijażu doceniają naturalny wygląd i brak efektu maski oraz fakt, że krycie oraz intensywność odcienia kosmetyków można w prosty sposób stopniować, będą zaskoczone, jak łatwo można to osiągnąć. Nie bez znaczenia jest też fakt, że produkty mineralne zawierają naturalny filtr przeciwsłoneczny – tak potrzebny w dzisiejszych czasach, gdy coraz większą wagę przykładamy do ochrony przeciwsłonecznej i chcemy zapobiec procesowi fotostarzenia się skóry.

Niezaprzeczalne zalety, jakie niesie za sobą stosowanie kosmetyków mineralnych sprawia, że każda z nas powinna choć raz spróbować ich na własnej skórze, by przekonać się, że zasada „mniej znaczy więcej” świetnie wpisuje się również w naszą codzienną makijażową rutynę.